اجرای ساختمان با سیستم ICF بصورت کلید تحویل روستاهای زیلوه، آب باریک و خاتونه مناطق زلزله زده سرپل ذهاب
در پی تحویل 20 واحد ساختمان 85 متری ICF به ساکنین روستای زرین جو از توابع شهر زلزله زده سرپل ذهاب به همت خیرین تعداد 21 واحد 85 متری با سیستم ICF در روستاهای زیلوه بسطام و آب باریک و خاتونه شهر زلزله...ویلای شخصی آقای مهندس کاظمی
این نمای زیبا با متریال پلی استایرن (EPS) توسط شرکت مه میل سازه برای پروژه ویلای شخصی آقای مهندس کاظمی در خرم آباد اجرا شد. این نما بسیار سبک بوده و همچنی عایق حرارتی و صوت نیز می باشد و به شکل های...مسجد قائمیه شهر جعفریه
اجرای اسکلت بتنی و سقف کوبیاکس و گنبد مسجد قائمیه در شهر جعفریه قم توسط شرکت مه میل سازهاجرای اسکلت و ساختمان با سیستم ICF بصورت کلید تحویل در روستای زرین جو از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب 20 واحد
اجرای ساختمان به روش ICF شامل پی کنی و اجرای بتن مگر و اجرای اسکلت ای سی اف در روستاهای زلزله زده سرپل ذهاب زرین جو و آب باریک و زیلوه و خاتونه در این شرکت آغاز شده است و ابتدا در روستای زرین جو در...پروژه مسکونی آقای جهانی با سیستم icf
برای اولین بار سیستم ICF در استان قم در این پروژه انجام می شود. سازه ای با تکنولوژی روز دنیا، مقاوم در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله و عایق حرارتی و صوتی که نسبت به اسکلت فلزی و بتنی بسیار اقتصادی...سقف عرشه سکوهای راه آهن
اجرای سقف عرشه فولادی در سکوهای راه آهن ایستگاه گارو قم در 5 لاین جداگانه به طول 50 متر توسط این شرکت اجرا شده است. برای دریافت پیش فاکتور سقف عرشه فولادی با دفتر مرکزی این شرکت تماس حاصل فرمایید.پروژه ICF نمونه پایگاه شهید همت تهران
این پروژه به عنوان نمونه برای شرکت بهارستان کیش احداث گردیده است که 150 واحد از آن در استان تهران ساخته می شود. در این پروژه از سیستم ای سی اف استفاده شده است و سقف آن نیز با استفاده از تیرچه های...پروژه مسکونی آقای مهندس یوسف زاده
اسکلت این ساختمان از نوع فلزی با دیوار برشی می باشد و سقف آن با استفاده از تیرچه فلزی که در این شرکت تولید شده اجرا گردیده است. در این پروژه یونولیت از سقف حذف شده و به روش فوم لس اجرا شد.پروژه مسکونی آقای مهدوی
اسکلت این ساختمان بتنی می باشد و سقف های آن برای حذف یونولیت و افزایش جان تیرچه از روش فوم لس استفاده شده است.تعاونی مسکن فولاد غرب (حاجی آباد نیزار)
از سازه نوین ICF در این ساختمان استفاده شده است قبلا این پروژه به دلایلی متوقف شده بود و در حال حاضر تکمیل آن را به این شرکت واگذار کرده اند و بصورت نمونه 4 واحد آن در دستور ساخت قرار دارد که امیداست...


معایب بلوک های پلی استایرن (یونولیت سقفی)

استایرن چیست؟

استایرن یکی از انواع حلالهای آلی آروماتیک است که به وسیله دهیدروژناسیون اتیل بنزن و در طی روند کراکینگ تولید میشود. بیشتر از90% استایرن برای تولید پلیمر پلی استایرن بکار میرودکاربردهای عمده استایرن و پلیمرهای آن در صنایع پلاستیک سازی، لاستیک سازی، تولید وسایل بسته بندی، اسباب بازیها، وسایل منزل ، تولید یونولیت های ساختمانی (فوم های ساختمانی) و ... می باشد.

پلی استایرن از نظر بیولوژیک خنثی است و مشکل اصلی تماس با منومر استایرن است است. منومر استایرن در طی واکنشهای حرارت دهی پلیمرهای استایرن آزاد می گردد. ضمن اینکه در طی روندهای اولیه پلیمرها ورزین ها نیز احتمال مواجهه با منومر استایرن وجود دارد. استنشاق راه اصلی تماس است.

اثرات استایرن شامل: تحریک  غشاهای مخاطی و چشمها، درماتیت تماسی، عوارض حاد و مزمن هم در سیستم عصبی مرکزی و هم در سیستم عصبی محیطی و بالاخره عوارض کبدی بصورت افزایش آنزیمهای کبدی و اسیدهای صفراوی در مقادیر بالا می باشد.بنابراين ارزيابي‌هاي دوره‌هاي عملكرد كبدي در كارگران صنايع در معرض پيشنهاد مي‌شود.

یونولیت (فوم پلی استایرن) چیست ؟

امروز با مطرح شدن مباحث مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان وهمچنین لزوم توجه به مقاومت ساختمان ها در برابر زلزله، استفاده از فوم های سبک پلی استایرن در ساخت و ساز رو به افزایش گذاشته است. فوم های پلی استایرن، به دلیل خواصی ازجمله سبکی، عدم اشتعال وجلوگیری از گسترش آتش سوزی و عایق بودن در برابر حرارت و صدا در قالب انواع مختلف پانل های سبک ساختمانی، از جمله ساندویچ پانل، پانل های سه بعدی، بلوک سقفی وبلوک های دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

یونولیت یا پلاستوفوم ماده ای است سفید رنگ و عایق رطوبت و صدا و است که اولین بار توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برای ساخت پل های شناور روی آب ساخته شد. فوم پلی استایرن یکی از فراورده های صنایع پتروشیمی بوده و شکل ظاهری آن از بلور های ریز تشکیل شده است که در مجاورت فشار و بخار منبسط می گردد به علت ساختار سلولی بسته در بلوک های پلی استایرن یونولیت مقاومت خوبی در مقابل آب داشته و نیز در مقابل فساد پذیری و رشد باکتری از خود محافظت می نماید. 

‏با توجه به خطرات اشتعال پذیری بلوکهای پلی استایرین موجود در بازار ساخت و ساز کشور و عواقب سوء ناشی از کاربرد این بلوکها و به لحاظ پیشگیری از خسارات جانی و مالی به شهروندان، پیشنهاد می شود دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز به جز بلوکها و پلی استایرین نوع FR-EPS، از خرید و کابرد بلوکهای پلی استایرین غیر از نوع یاد شده در ساخت و ساز سقف های تپرچه بلوک و موارد دیگر سازه ای اکیدا پرهیز کنند.

 

در جهان استفاده از بلوك سقفي پلي استايرين رايج نيست

بلوك هاي سقفي پل استايرين كه برخي فعالان ساختماني از آن به عنوان «آتش پنهان« نام مي برند، از نظر مراجع قانوني فعال در حوزه نظارت و كنترل بر ساخت و ساز، مصالح ساختماني، استاندارد محسوب نمي شود و استفاده نادرست از آن عواقب جبران ناپذيري را براي ساكنان ساختمان ها مي تواند به همراه داشته باشد. پاي بلوك سقفي پلي استايرين يا همان يونوليت هاي سفيد رنگ از سال 1382 در ساخت و ساز شهرهاي بزرگ باز شد، اما هنوز استانداردي از سوي موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي كشور براي توليد آن تعريف نشده و جالب آن كه طي چند سال اخير كه استفاده از يونوليت در تقريبا اكثر ساختمان ها شايع شده، مسوولان مدام نسبت به عدم مصرف آن هشدار مي دهند .بلوك هاي سقفي پلي استايرين را اين روزها همه كارگران ساختماني از آهن و سيمان بهتر مي شناسند.اين يونوليت هاي سفيد رنگ به جاي بلوك هاي سفالي و آجري در سقف هاي طبقات قرار مي گيرد و چون سبك، ارزان و حجيم است سازنده هاي ساختمان آن را به بلوك هاي آجري ترجيح مي دهند. گفته مي شود بلوك هاي سقفي پلي استايرين اختراع ايران است و چون پيش از اين در هيچ كدام از كشورهاي جهان از اين ماده شيميايي براي سقف ساختمان ها استفاده نشده، لذا ايران در تدوين استاندارد توليد اين ماده فعلاناتوان است.

 

دود، گاز سمي، ساختمان هاي جديد

موادي كه از پلي استايرين توليد مي شود از نظر پايداري در برابر حريق بسيار ضعيف است. سرعت پيشروي حريق در بلوك هاي پلي استايرين بسيار زياد است و با توجه به اينكه ماده جامدي كه به عنوان مصالح ساختماني استفاده مي شود بايد پايداري شكلي در برابر حرارت داشته باشد، اما پلي استايرين در برابر حرارت، سريع به شكل سيال در مي آيد.

در ساختمان بايد محصولاتي به عنوان مصالح ساختماني استفاده شود كه در اثر سوختن خطرناك نباشند، اين در حالي است كه دود و گاز سمي متصاعد شده از سوختن پلي استايرين بسيار بالاست.
در حال حاضر اكثر ساختمان هايي كه با اين نوع بلوك هاي سقفي ساخته شده اند، ناايمن هستند .
 
پلي استايرين انبساطي(Expanded poly styrene) يا همان يونوليت با توجه به فرآيند توليد و ماهيت پلي استايرين از پليمرهاي بسيار قابل اشتعال بوده كه از سرعت سوخت بالاو شاخص اكسيژن 1/0 برخوردار است به همين دليل در مقادير اكسيژن كمتر از هوا نيز به راحتي مي سوزد.

اما تحقيقات نشان داده استفاده از مواد ديرسوزكننده(Flame retardant) در فرآيند توليد پلي استايرين توانسته بلوك پلي استايرين را به ماده اي كندسوز و خود خاموش شونده تبديل كند.استفاده از پلي استايرين آغشته به مواد ديرسوزكننده(FR-EPS) فقط در قسمت هاي دكوراسيون ساختمان مجاز است و استفاده از آن ها براي كاربرد در سازه هاي ساختمان (بلوك هاي پركننده فضاي ميان تيرچه هاي سقف) مجاز نیست.

استفاده از یونولیت در خانه سازی ممنوع است

مرکز تحقیقات و موسسه استاندارد هنوز این نوع از عایقبندی را در ساختمان مورد تأیید قرار ندادهاند. به عبارتی دیگر موسسه استاندارد ‏و تحقیقات صنعتی ایران و نیز مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن به دلایلی که بیش از هر چیز به نظر میرسد قابل اشتعال بودن این بلوکهای یونولیتی و نیز مواد مضر شیمیایی به کار رفته در آن می باشد هیچگونه استانداردی را برای این محصول تعریف نکرده است.

و این در حالی است که محصول فوق به راحتی در سراسر کشور خرید و فروش شده و شرکتهای بسیاری با تبلیغات فراوان اقدام به فروش این محصول نموده و حتی در نمایشگاه های صنعت ساختمان نیز حضور چشمگیری دارند.

نام و نام خانوادگی ارسال کننده: 
مهندس مهیا بختیاری
ایمیل: 
mahya_bakhtiyari1988@yahoo.com
منبع مقاله: 
سایت های معتبر

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

CAPTCHA
این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم میباشد.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.